• 19 maja 2024

Kopie bezpieczeństwa – czy są nam potrzebne?

 Kopie bezpieczeństwa – czy są nam potrzebne?

Komputer, telefon – skarbnica informacji, gromadzonych latami. Te informacje bywają jednak bardzo „ulotne”. Czy zdarzyło Ci się odnaleźć płytę sprzed 10 lat, której nie można było uruchomić? A może gdzieś zawieruszył się twój pen-drive z ważnymi dla Ciebie informacjami albo złośliwy wirus zablokował twój komputer? Podczas wspaniałych wakacji w szale pierwszej morskiej kąpieli tego roku zapomniałeś, że masz w kieszeni telefon, który właśnie w tym momencie zamoczył się i całkowicie przestał działać? Ktoś ukradł Twój laptop? Bezpowrotnie przepadły zdjęcia, dokumenty, praca magisterska albo tworzony kilka miesięcy biznesplan?

Z pomocą tutaj przychodzą kopie bezpieczeństwa, jednak najpierw trzeba je… mieć! Kopie bezpieczeństwa – czy są nam potrzebne? Tak! Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego i w jaki sposób z nich skorzystać. Warto mieć przygotowany 'plan B’ w razie utraty dokumentów. Jest nim taki właśnie „backup”. Dzięki niemu możliwe jest odzyskanie naszych danych. Złudne jest myślenie, że nie zdarzyła mi się jeszcze nigdy sytuacja ich utraty i tak już zostanie. Nic nie jest nam „dane raz na zawsze” i dotyczy to każdego z nas.

Nie odkładaj robienia kopii bezpieczeństwa „na później”
Awaria sprzętu bądź inne niespodziewane sytuacje mogą doszczętnie skomplikować nasze plany w kwestii przechowywania informacji. Często zdarza się, że dopiero zmuszeni przykrymi doświadczeniami zaczynamy robić kopie bezpieczeństwa. Uczymy się na błędach, jest to naturalne, warto jednak zadbać o spokój ducha w tej kwestii i zatroszczyć się o pliki wcześniej. Nie odkładaj tej czynności na wieczne potem – zadbaj o swoje dane i zrób ich kopie w pierwszej wolnej chwili. Uwierz, że „gra jest warta świeczki”.

Systematyczność, systematyczność i jeszcze raz systematyczność
To, że stracisz ważne dla Ciebie dokumenty, może zdarzyć się dosłownie za chwilę. Kawa, którą delektujesz się podczas pracy, za moment wyleje się na Twój komputer. Robiłeś kopie bezpieczeństwa rok temu? Odhaczone? Nic bardziej mylnego, pamiętaj! Jak często powinniśmy je więc robić? Najczęściej, jak się tylko da. Ważne jest również, by robić to cyklicznie.

Zminimalizuj ryzyko utraty danych
Żyjemy w świecie, który niejako zmusza nas do korzystania z wielu urządzeń elektronicznych. Z jednej strony jest to wygodne, ułatwiające dużo sytuacji. Z drugiej zaś istnieje możliwość stracenia istotnych dokumentów, zdjęć, filmów z każdego z nich. Laptop, smartfon, tablet, komputer – każde wymaga cyklicznego wykonywania kopii bezpieczeństwa. Istnieją aplikacje, które umożliwiają automatyczne tworzenie kopii. Ustawiasz termin ich wykonania, a następnie kopia będzie tworzyć się sama – może to być dużym ułatwieniem.

Weryfikacja wykonanych kopii
Czy pamiętacie stare fotografie? Te czarno-białe często przybierają kolor sepii, a kolorowe z czasem zaczynają wybarwiać się na czerwono. To wyraźna oznaka upływu czasu i warunków atmosferycznych, które niszczą utrwalone chwile na papierze światłoczułym. Podobnie jest z nośnikami informacji. Wypalone płyty z początku naszego wieku, zwłaszcza jeśli wyprodukowane były z gorszej jakości materiałów, mogą dziś być już bezużyteczne.
Problemem również może być sam nośnik – czy ktoś z was pamięta 3,5” dyskietki, a może również te o rozmiarze 5 ¼” , które były przechowywane w papierowych kopertach? Dziś ciężko będzie odtworzyć dokumenty zapisane na nich z powodu braku czytników. Miłośnicy gier i komputerów 8 bit’owych w tej chwili przypomnieli sobie o grach i programach zapisanych na kasetach magnetofonowych. Postęp technologii oraz ciągły wzrost wielkości plików powoduje, że wdrażane są nowe bardziej pojemne nośniki danych. W konsekwencji wycofywane są mniej użyteczne czytniki, co stwarza realne zagrożenie braku dostępności do informacji zapisanych na takich urządzeniach. Dlatego weryfikacja naszych informatycznych archiwów powinna również skupiać się na tym, czy nośnik danych jest dziś powszechnie dostępny oraz, czy na rynku są urządzenia, które będą mogły go odczytać. Czy posiadasz takie informatyczne „hieroglify”, które, choć są sprawne, to już nie możesz ich odczytać?

Gdzie przechowywać kopie zapasowe?
Dane możemy przechowywać albo w sieci na wirtualnych dyskach, do których zaliczamy między innymi: edysk.pl, skydrive, iCloud. Kolejną opcją są nośniki pamięci, czyli klasyczne płyty, dyski zewnętrzne lub pen-drive. Wszystkie propozycje różnią się od siebie mobilnością, wygodą, pojemnością, ceną, etc. Warto więc zagłębić się w ten temat, który szczegółowo będzie omówiony w następnym artykule i wybrać najlepszą dla siebie opcje.

Kopia danych jest zbiorem dokumentów, która daje nam dostęp do utraconych informacji z dysku twardego. Czas wykonywania kopii danych zależy od ilości danych na dysku, a także jego szybkości. Warto jednak poświęcić chwilę na tę czynność, zwłaszcza że nie jest ona ani skomplikowana, ani czasochłonna. Dedykowane narzędzia pozwalają nam zaprogramować tak urządzenia, aby wykonywały kopie zapasowe w dogodnym dla nas momencie i to zupełnie automatycznie. Zdecydowanie przeważają plusy robienia takich kopii!