• 24 maja 2024

Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne

 Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne

15 kwietnia niektórzy z nas otrzymali wiadomość o następującej treści „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”. Dalej widniał link, który przekierowywał do strony kurierskiej, łudząco podobnej do witryny DHL i nawoływał do ściągnięcia aplikacji na telefon, która umożliwiłaby śledzenie paczki. Wiadomości o takiej lub podobnej treści dochodziły również w następnych dniach – pod innymi numerami oraz z innymi linkami.

Oczywiście szybko zorientowano się, że SMSy te są niczym innym jak próbą wyłudzenia pieniędzy. Strona była podrobioną witryną DHL a rzekoma aplikacja do śledzenia przesyłki instalowała złośliwe oprogramowanie #Flubot. Oprogramowanie to umożliwia złodziejom dostanie się do mobilnych aplikacji bankowych. Chociaż mówi się, że nie są szkodliwe na iOS, niektórzy posiadacze Iphonów twierdzili inaczej. Lepiej zatem uważać niezależnie od rodzaju systemu operacyjnego.  Innego dnia link może przekierowywać na fałszywą stronę banku. Logując się na niej, dajemy złodziejom zarówno login jak i hasło.

Chociaż pandemia jest wśród nas już półtora roku, nie można nie zgodzić się z faktem, że zwiększyła się liczba produktów zamawianych bezpośrednio do domu. Był to więc przemyślany ruch ze strony oszustów, zwłaszcza że nałożył się w czasie z kolejnym lockdownem wielu sklepów.

Podczas gdy dużo mówi się o ochronie swoich komputerów i laptopów, rzadziej wspomina się już o ochronie samych telefonów. A to przecież często przez nie wykonujemy transakcje płatnicze, logujemy się do banków czy na pocztę, komunikujemy się z innymi i przekazujemy wiele wrażliwych informacji. Co można zatem zrobić, żeby zwiększyć ochronę swojego telefonu? Oprócz zainstalowania programu zabezpieczającego oraz antywirusa jest kilka działań, które możesz wykonać od razu.  

  • Wyłączaj Bluetootha, jeżeli go nie używasz
  • Korzystaj z VPN
  • Zmień wszystkie hasła fabryczne na swoje i nigdy nie wpisuj tego samego hasła do różnych aplikacji
  • Ustaw szybką blokadę telefonu
  • Staraj się nie przechowywać na telefonie ważnych danych osobistych
  • Przy łączeniu się z publiczną siecią Wi-Fi unikaj logowania się do aplikacji bankowych czy poczty
  • Zawsze sprawdzaj czy adres strony na której dokonujesz płatności jest poprawny
  • Nie klikaj linków z SMS’ów, których się nie spodziewałeś
  • Jeśli sprzedajesz coś w sieci bądź czujny na wszelkie ‘nowinki’ do których zachęcają Cię kupujący, np. że opłacą przesyłkę przy odbiorze i przesyłają Ci gotową etykietę do naklejenia na paczkę.   

Zawsze warto być również czujnym. Złodzieje dopracowują swoje ataki hackerskie, tak żeby były jak najbardziej skuteczne. Czasami warto ufać samej intuicji a czasami może udać się wyłapać szczegóły, które wskazują na oszustwo. W czym mogą się one kryć?

            Odpowiedź na to pytanie oraz na wiele innych udzielamy TUTAJ.