• 15 czerwca 2024

Czy sygnaliści są nam potrzebni?

 Czy sygnaliści są nam potrzebni?

Zapewne większości znane są tacy sygnaliści jak Katharine Gun czy Linda Tripp. Ich sprawy whistleblowingowe do tej pory służą za inspiracje, a niektóre doczekały się nawet ekranizacji. Nie są to jednak pojedyncze przypadki, które raz odkryte, zgłoszone i rozgłoszone nie będą miały miejsca w przyszłości. Żadna firma ani instytucja nie jest idealna i właśnie z tego powodu mamy również współczesnych sygnalistów, którzy wciąż toczą swoją walkę ze sprawiedliwością.

Awaria Facebooka mająca miejsce 4 października nie jest jedynym problemem z którym boryka się firma. Dzięki pracownicy Frances Haugen świat dowiedział się o prawdziwych priorytetach firmy, jakimi są po prostu zarobki. Jak wiadomo portal społecznościowy Facebook nie należy do niszowych marek, jednak nie jest to przeszkodą dla przekładania własnych korzyści nad tym co mogłoby być dobre dla społeczeństwa. Dokumenty przekazane przez sygnalistkę potwierdziły, że Facebook był świadomy zagrożeń, jakie ich produkty stanowią dla dzieci i młodzieży, a pomimo tego i tak postawili na zgarnianie korzyści finansowych. Haugen apelowała o zwiększenie nadzoru nad Facebookiem, który pracując jako zamknięta firma może pozwolić sobie na wszystko.

Frances Haugen przez 10 lat pracowała m.in. dla portalu Pinterest czy dla Google, zanim zdecydowała się rozpocząć pracę dla Facebooka w 2019 roku. Dlaczego więc postanowiła zaryzykować swoją karierę dla ujawnienia prawdy? Co motywuje sygnalistów do działania?

Motywacją sygnalisty Antoinego Deltour była wiara w słuszność demokracji, która według niego nie ma miejsca bez przepływu prawdziwych informacji. Właśnie dlatego zdecydował się na ujawnienie dokumentów, wskazujących na unikanie podatków transgranicznych przez tak duże firmy jak Amazon czy Dyson i to w dodatku w umowie z Luksemburgiem. 

Katharine Gun chciała powstrzymać niepotrzebny rozlew krwi, a Terry Bryan, ujawniając nadużycia w szpitalu dla osób z trudnościami w nauce, chciał po prostu żyć w zgodzie z własnym sumieniem.

Instytucje działają w sposób znany każdemu obywatelowi – w szpitalach leczy się chorych, w szkołach uczą się dzieci i młodzież. Policjanci pilnują porządku, wojsko chroni kraj, a politycy pracują w interesie narodu. Z pewnością te informacje mają duży wpływ na wybór zawodu. Spotykając się z niesprawiedliwością na terenie pracy, nie każdy ma odwagę, żeby się jej przeciwstawić. To właśnie dzięki osobom, które postanowiły wyjść naprzeciw nielegalnym działaniom, udaje się je zwalczyć.